Kosova Yaşar Paşa Cami Restorasyonu

Osmanlı Devleti Kosova’nın başkenti Priştine’ye miras bıraktığı camiler sırayla restore ediliyor. 15. yüzyılda yaptırılan Fatih Sultan Mehmet Camii’nin restorasyonu 4 yıl önce tamamlandı ve duvar süslemeleri de aslına uygun olarak yenilendi. 1834’de Yaşar Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen Yaşar Paşa Camii’nde ise onarım sürüyor.

Yüzyılarca Osmanlı hakimiyetinde kalan Kosova’da geçmişin mirası eserler birer birer onarılarak yeniden hayat buluyor. Restorasyon çalışmalarıysa, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı başkanlığı TİKA tarafından yürütülüyor.

Yenilenen eserlerden biri de restorasyonu 2011’de tamamlanan Fatih Sultan Mehmed Camii. Priştine’nin fethinden hemen sonra inşa edilen yapı Osmanlı’nın şehirde bıraktığı ilk izlerden biri. 1461’de Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılan cami 1999 yılındaki savaş sırasında Sırplar tarafından harabeye çevrildi. Caminin en önemli özelliklerinden biri olan 18. yüzyıla ait kalem işi duvar süslemeleri aslına uygun hale getirildi. Bir dönem depo olarak kullanılan caminin mihrap, minber ve kubbe kurşunları ile minaresinin eski taşları da yenilendi. Çevre duzenlemesi 2012’de yapılan cami, eski ihtişamına kavuştu.

Yaşar Paşa Camii de restorasyonu süren Osmanlı mirası eserler arasında. 1834’de Yaşar Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen yapı başkent Priştine’nin tam merkezinde yükseliyor. Kosova’da en son inşa edilen cami kimi kaynaklara göre şehrin üçüncü önemli mâbedi sayılıyor.

Kosova İslam Birliği, Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TİKA arasında imzalanan protokol çerçevesinde caminin projelendirme çalışmaları tamamlandı. Restorasyon uygulama çalışmalarınaysa 2014’de başlandı. Halen iç duvarların tadilat çalışmaları sürüyor. Restore çalışmaları 2016’da tamamlanması beklenen cami, şimdilik ibadete kapalı. Türkiye’den gelen uzmanlar eşliğinde yenilenen yapı, aslına uygun hale getirildikten sonra açılması planlanıyor.